Rušeň Ganz Eg 6 Viedenskej električky po 70-tich rokoch späť v Bratislave!

Včera, v utorok 25.10.2011, sa vďaka obrovskému úsiliu členov Klubu mestskej hromadnej a regionálnej dopravy podarilo dopraviť rušeň legendárnej Viedenskej električky – lokomotívu Ganz Eg 6 z roku 1913 po 70-tich rokoch späť do Bratislavy.

Na kúpu lokomotívy bolo potrebné vynaložiť 10 000 Euro, ktorými prispeli sponzori Bratislavský okrášľovací spolok a Bratislavský samosprávny kraj. Verejná zbierka pokračuje naďalej, jednotlivci už prispeli sumou viac ako 5 000 Euro. Peniaze budú použité na ďalšiu rekonštrukciu, na uvedenie do prevádzkyschopného stavu je pritom stále potrebných niekoľkonásobne viac.

Dnes (v stredu 26.10.2011) o 9:30hod sa na hraničnom priechode Petržalka – Berg uskutočnilo jej predstavenie novinárom spojené s tlačovou konferenciou. Odtiaľ bola prepravená do Múzejno-dokumentačného centra ŽSR v depe Bratislava – východ (Rendez).


Po príchode na diaľničný prechod Jarovce – Kitsee.


Pri vchádzaní na parkovisko na hraničnom priechode Petržalka – Berg dosadol nízky trailer na cestu, nakoľko bolo parkovisko mierne “dole kopcom”.


Tu prečkala mašinka noc, aby mohla na druhý deň privítať novinárov.

Po predstavení novinárom a tlačovej konferencii nasledoval presun do Vajnor, kde bola lokomotíva nakoľajená a odtlačená na Rendez.


Prípravy na zodvyhnutie, všetko išlo ako po masle.


Vo vzduchu vyzerala 30-tonová Eg 6ka oproti mohutnému žeriavu ako hračka pre deti.


Jedna náprava nechcela na koľaje dosadnúť tak ako treba, vyriešilo to trochu páčenia.


Pantograf, ktorý bol v Eferdingu odmontovaný kvôli výške prekážok počas cesty, znova na svojom mieste.


Cesta z Vajnor na Rendez.

Lokomotíva bude ešte pred touto zimou ošetrená, zakonzervovaná a natretá pôvodnou, tmavozelenou farbou. Uvedenú do vystavovateľného stavu si ju budú môcť záujemcovia pozrieť v depe Bratislava – východ. Ešte predtým sa ale podrobí odborným obhliadkam, kde sa určí rozsah nutných opráv aj s pohľadu neskoršieho uvedenia do prevádzkyschopného stavu.

 


Komentáre - Zanechajte nám komentár